Wydarzenia
Moje książki

Granica w ogniu

Bezpieczeństwo Polski

Polecane strony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aktualności

HIMARS nad Wisłą

Dobra decyzja, ale musi być szybki termin realizacji. Dlaczego rząd nie rozliczy i nie wsadzi do więzienia Bogdana Klicha byłego ministra obrony, który zlikwidował jednostki operacyjne na wschód od Wisły (zaledwie kilka lat temu). Teraz społeczeństwo musi wydawać miliardy złotych na odtworzenie tych jednostek. Za małą niegospodarność wsadzają do więzienia a Chinach za takie działania Klich stałby przed plutonem egzekucyjnym.

HIMARS na wschód od Wisły? Tak sugeruje szef MON

https://www.defence24.pl/himars-na-wschod-od-wisly-tak-sugeruje-szef-mon?fbclid=IwAR07eyDZHxRcqJqitfFUUIwIAH-3AgPIQLVB5YXca4YitrvrC2bZ0i5ISvU

 

Konferencja w Warszawie

Po uczestnikach widać, iż jest to konferencja nastawiona na konfrontację z Iranem i Chinami. Czy Polska ma interes w konflikcie z tymi państwami. Jak kilka lat temu byłem na Uniwersytecie Tianjin (Chiny) na początku wspólnej kolacji prorektor uczelni zapytał się mnie czy Chiny miały jakieś konflikty z Polską. Po co mamy je generować i iść na konfrontację z mocarstwem, z którym powinniśmy współpracować?

Czaputowicz: 60 delegacji weźmie udział w konferencji bliskowschodniej

https://www.defence24.pl/czaputowicz-60-delegacji-wezmie-udzial-w-konferencji-bliskowschodniej?fbclid=IwAR3xgrHuLu7eQbtgFlR2X-zy3tWkMUJux54RwbMUx9g_uJIgD9-jvz0SZL0

 

Węgrzy robią swoje

Węgry pokazują co to jest odpowiedzialna polityka państwa. Coś mi się wydaje, że obie nadchodzące kampanie wyborcze w Polsce będą czasem powstawania Polaków z kolan. Przez ostatnie 30 lat wmawiano nam, że trzeba iść ciągle na kompromisy. Jak rozmawiam z moimi studentami to oni już maja tego dosyć. I tak młoda Polsko trzymać- żadnych kompromisów po pierwsze interes narodowy!

USA naciskają na Węgry ws. Ukrainy. Szijjarto: to nie wyłącznie sprawa geopolityczna, tu chodzi o życie 150 tys. Węgrów

https://kresy.pl/wydarzenia/zycie-150-tys-etnicznych-wegrow-na-zachodniej-ukrainie-jest-wazne-dla-wegier-wiec-nie-mozemy-traktowac-sytuacji-na-ukrainie-wylacznie-jako-sprawy-geopolitycznej-podkreslal-po-rozmowie-z-se/?fbclid=IwAR0htiZ1xWv5bZAzTwMqza5LSqDiXTtAS_l-uq4HI37MjZpX_kBA1m43j8U

 

Jeszcze dwa lata i koniec kasy z Rosji

Dla zainteresowanych, jakie skutki dla Ukrainy za dwa lata będzie miała rezygnacja z tranzytu gazu przez Rosję (więcej pod linkiem):

„Z kolei pod względem ekonomicznym tranzyt jest bardzo ważnym źródłem dochodów, które w 2017 roku sięgnęły 3 mld USD, a w ciągu trzech kwartałów 2018 roku – 2,2 mld USD. Jest to suma niemal równoważna z wydatkami na całość importowanego gazu (3,2 mld USD w 2017 roku). Według szacunków ukraińskiego Ministerstwa Finansów, w przypadku wstrzymania tranzytu tylko bezpośrednie straty wynikłe ze zmniejszenia się eksportu usług wyniosą 2,5–3% PKB”.

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2019-01-25/kontrakt-tranzytowy-last-minute-rosyjsko-ukrainsko-unijne

 

Polityka polska

Obecnie w Moskwie przebywa niemiecki minister spraw zagranicznych Haiko Maas, który rozmawia o wspólnej polityce energetycznej (czy Niemcy są w UE? Kiedy ostatni raz polski minister spraw zagranicznych tam był, bo praktycznie wszyscy ministrowie poważnych państw UE utrzymują kontakty, nawet nasi patroni m.in. USA). Inna kwestia, oskarżane przez lewaków o stronniczość TV TRWAM podaje najbardziej obiektywne informacje.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=165&v=wiYTggUUKfw